ZIMNÍ MATERIÁLY

Po úspěšným článku ohledně letních materiálů (tu) jsem zjistila, že zimní materiály budou zkrátka nutnost. Dost často se mě totiž na to ptáte a já to řeším vlastně pořád a to s každým, když si chce něco novýho koupit.
Takže dost možná se dneska dozvíte tu pravdu, kterou vám nikdo ještě nikdy neřekl a to: „proč je mi furt zima, i když se hodně oblíkám?“

Nutno říct, že jsem o tomto už jednou psala (tu), ale dneska to vezmeme vyloženě od píky.
Tak žádný zdržování, jdem na to!

VLNA. ALE KTERÁ?
Víte, že existuje snad 10 druhů vlny? Povíme si něco o těch u nás nejvíce rozšířených:

OVČÍ VLNA
Tato vlna je velmi rozšířená a oblíbená, má totiž výborné izolační vlastnosti. Na rozdíl od vlny jehněčí je pevnější, ale hrubší na dotek, proto se z ní nejčastěji vyrábí papuče, vesty, deky, …

VLNA MERINO
Snad nejvíc využívaná a dnes asi i nejoblíbenější vlna za poslední dobu. Je totiž hodně multifunkční, příjemná a dá se nosit opravdu všude. Pokud totiž zvolíte např. kombinaci s polypropylenem, můžete bez obav v merinu klidně lyžovat a mít to jako jedinou vrstvu.
Tuto kombinaci doporučuji z vlastní, velice dobré zkušenosti zakoupit u českého výrobce funkčního oblečení Moira.

KAŠMÍR
To je vlna z kašmírových koz. Vlna je na dotyk velmi jemná, lehká a hřejivá, má ale sklon ke žmolkování. Velké mínus je její cena, je velmi drahá.

JAČÍ VLNA
Ekvivalent za kašmír by mohla být vlna jačí. Ta se získává z jaků domácích a svými vlastnostmi je velmi podobná právě kašmíru. Já ji fandím, protože je totiž daleko levnější a dokonce dvojnásobně tak hřejivá!
Jačí vlnu můžete sehnat v krásném obchůdku Noos Concept.

MOHÉR
Vlna z koz angorských je velmi pevná a velmi hřejivá. Na dotek je jemná, velmi hladká a hlavní výhodou je, že se nežmolkuje a nemačká. Dokonce je považována za nejstarší vlnu na světě.

obrázky jsou z pinterestu, úvodní je můj

Vlna jako taková se „dá nahradit“ látkou, která se jmenuje akryl. Jedná se o tzv. umělou vlnu, která je na dotek příjemná a daleko levnější, než pravá vlna. Většina fast fashion výrobců akryl hodně využívá. Tady si dejte ale pozor na to, abyste nezaplatili za umělej svetr tolik, co za pravej. To totiž dost výrobců dělá…

MÁTE TYHLE MATERIÁLY, ALE STEJNĚ JE VÁM ZIMA?
Většina z nás, pokud nějaký ten kousek z vyjmenovaných materiálů vlastní, je nosí jako druhou vrstvu. Ono totiž triko z vlny horko těžko seženete, že…
A tady nastává ta zásadní otázka: co nosíte na holé tělo?
Myslím, že většina z vás odpoví bavlnu, bavlnu s viskozou/elastanem/čímkoli, příp. polyester,… A přesně tohle jsou materiály, který vás nebudou hřát, ale dělat, když už, tak pravej opak. A pak vám žádná vlna moc nepomůže. Je tedy zcela nejdůležitější začít od holého těla, pak vám totiž bude stačit klidně jen jedna vrstva (mám odzkoušeno).

Doufám, že jsem vám udělala trochu jasno v tom, co v chladných období nosit a v čem vám bude teplo.
Kdybyste se chtěli na něco ohledně materiálů zeptat, jsem vám k dispozici 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.