VYBÍRÁME OUTDOOR BUNDU

Jsem zastáncem toho názoru a té zkušenosti, že pokud je člověk kvalitně a rozumně oblečen již od první vrstvy, svrchí bundy nemusí bejt ani potřeba. Jasně, záleží na různých okolnostech. Např. nepůjdeš ven jen v triku, když tam prší, že…
Pár rád a tipů ohledně funkčního oblečení jsem vám již napsala tu, pak jsem vám radila, co si oblíct vyloženě na sport, to máte zase tady. Dneska teda proberem tu svrchní část, bundy.

Možná se divíte, proč tu o bundách píšu v červnu. Myslíte si, že to nebude potřeba? No, možná nebude, ale pro někoho určitě ano. Třeba já jezdím nejčastěji do chladých oblastí, do hor a to nejraději v teplejších měsících (březen-říjen). Ráno je tam fakt zima, bundu musím mít, odpoledne ji zase sundám, pak se rázem ochladí, začne pršet a je to tak až do dalšího dne. Prostě nikdy nevíš. A je jedno, jestli se couráš městem, jezdíš na kole, chodíš trekový výšlapy, nebo si jdeš na kafe. V takových podmínkách musíš bejt ready.
Teď teda pár tipů na kvalitní, outdoor bundu do všech možných podmínek:

MILL
Začnu s českým výrobcem. To já mám totiž ráda. Firma, která má více jak 25 let zkušeností, založená p. Mlýnkem, který byl a je milovníkem hor a horolezectví. A odtud vítr vane, právě z hor! Pan Mlýnek, co by čerstvě vystudovaný pedagog, prodal svůj padák, koupil první šicí stroj, založil živnost a začal. Prvně s horolezeckými sedáky, následně pak otevřel prodejnu se snowboardovým vybavením a oblečením.
Nyní MILL nabízí širokou škálu outdoorového oblečení jak pro pány, tak pro dámy i děti. Velký důraz je kladen na výběr těch nejkvalitnějších materiálů, které odolají opravdu všemu. To zaručuje materiál Gelanots, což je bezporézní, paropropustná, dvouvrstvá membrána japonské firmy Toyota Tsucho. Vše se pak šije tu u nás v Česku.

Prodejnu Mill najdete v Brně na Novobranské ulici.
Zdroj

ENGELBERT STRAUSS
Obrovská historie a síla čtyř generací. I tak by se dal jednoduše popsat příběh značky engelbert strauss, která se zapsala do historie již roku 1948 v Německu.
Prvotně tato značka cílila na sortiment bezpečnosti práce, nyní v jejich katalogu lze nalézt velké spektrum oděvů, obuvi a doplňků.
Materiály se liší dle náročnosti oděvu, takže si lze vybrat z celkem velké škály. Důraz je kladen na dlouho životnost a komfort, proto si firma materiály vyrábí sama. Oblečení se pak šije všude po světě ve svých výrobních závodech a firma tak poskytuje fér práci několika tisícům lidí. Od roku 2016 je pak firma v organizace Fear Wear Foundation, která má za cíl zlepšovat podmínky zaměstnanců v odevním průmyslu.
Firma se pak může pyšnit i oceněním jako „nejlepší celonárodní zaměstnavatel roku 2017“. Taktéž získala již podruhé získala ocenění pro „nejoblíbenější rodinný podnik“. A v roce 2015 získala německé ocenění za logistiku, o rok později, v roce 2016 pak evropské ocenění za logistiku.

U nás v České republice najdete podnikovou prodejnu v Českých Budějovicích, jinak můžete vše nakoupit online.
Zdroj

TILAK
Píše se rok 1989 a na svém šicím stroji právě šije Roman Kampler svůj první výrobek. Od toho dne se začala datovat historie české značky Tilak.
Tilak, to je hlavně kvalita, na kterou se i v těch nejtěžších podmínkách můžete spolehnout. Pracují totiž s materiály jako je Gore-Tex, Windstopper, Ventile, Polartech, … Vše musí perfektně fungovat, musí být pohodlné, nepřekážet a hlavně vše musí perfektně sedět. O to se stará designérské studio z Mnichova. Vše ostatní se pak děje tu u nás, přímo v Šumperku. Značku mají otestovanou a používají přední sportovci z ČR po celém světě.

Značku Tilak najdete v každém dobrém outdoor obchodě po celé ČR.
Zdroj

HIGH POINT
Firma založena kolem roku 1990 bratry Zdeněkem a Zikmundem Schwarzkopfovými, kteří díky šití spacáků a péřových bund téměř na koleni dokázali znovupostavit firmu na nohy a vrátit ji nejen tam, kam patří, na Šumavu, ale zachovat tak rodinnou tradici výroby, která sahá až do roku 1830.
Firma SPORT SCHWARZKOPF, od roku 2003 pak High Point vyrábí od té doby outdoorové oblečení do těch nejextrémnějších podmínek. Materiál se nakupuje po celém světě (nejčastěji Japonsko, Itálie, Usa, Jižní Korea,..), vše se ale šije v jihočeské Sušici, kde i původní firma pradědečka Schwarzkopfa stála.
Zboží od firmy High Point jsou běžnou součástí vybavení expedic do extrémních oblastí celého světa. Příkladem může být Horská služba ČR, Vodní záchranná služba ČR, USAR, ISS, Svaz záchranných brigád kynologů ČR a mnoho známých českých cestovatelů, badatelů, horolezců a sportovců.

High Point podnikové prodejny jsou v ČR jen čtyři, ale tuto značku prodávají i ostatní prodejci outdoorového vybavení, případně mají eshop.
Zdroj

CRAFT
Za poslední firmou tohoto článku se podíváme na sever, do Švédska. V roce 1977 v městečku Boras, která už tehdy byla známá svým textilním průmyslem. Tu dostává p. Anders Bengtsson zvláštní armádní zakázku. Ta byla vymyslet oděv, který by ochránil piloty královského letectva před mrazem, pokud byli nuceni se katapultovat z kokpitu své stíhačky. V kokpitu je totiž cca 20 stupňů, ale díky extrémní fyzické i psychické zátěži jsou piloti propocení a pokud se stane, že musí opustit kokpit v atmosféře, kde je rozdíl i 70 stupňů, nastává okamžité podchlazení právě tím mokrým oděvem, který je nasáklý potem. A to byla výzva.
Ta se ovšem podařila a Bengtssonova práce se pak i velice osvědčila ve vojenském prostředí a následně v řadách sportovců. A tak v říjnu roku 1977 vznikl Craft. Funkční prádlo pro sportovce.
Craft využívá nejvyspělejší materiály, jako jsou Vent Waterproof, Gore Windstopper, Lycra Sport, Lycra Sport Energy, Ventair, Ventair® Wind, Coolmax, Coldblack, aj….

Craft naleznete jak outdoor obchodech, tak i ve velkoprodejnách se sportovním vybavením + vlastní eshop je samozřejmost.
Zdroj

Máte zkušenosti, či nosíte něco od zmíněných značek? Jste spokojení?
Dejte vědět 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.