UPŘÍMNÁ RECENZE PŘÍRODNÍ KOSMETIKY – CO POUŽÍVÁM A CO FUNGUJE?

Čistě přírodní produkty používám cca pět let a za tu dobu jsem toho vyzkoušela hodně. Fakt hodně.
Něco mi sedí, něco ne, něco jen někdy, něco zase vůbec.
Rozepsala jsem vám moje zkušenosti s hodně značkama, se kterýma jsem měla co dočinění a shrnula, co používám a funguje mi a co naopak ne.

VLASY
Asi moje nejdůležitější kapitola. A co vám budu povídat, složením, dostupností a i cenou je na tom nejlíp Weleda. Ta mi opravdu sedí. Nemám vlasy vysušený a nemám je ani zatížený zbytečnostma. Akorát už mě přestala bavit a tak si občas koupím něco jinýho a zkusím.
Z tuhých šamponů, který jsem vyzkoušela (Naturinka, Caltha a Almarasoap) je nejlepší poslední zmíněná značka, Almarasoap. Ta i složením, kde jsou zachovány esenciální oleje vítězí. Z těch zbylých se mi dělaly lupy, nebo šly vlasy špatně umýt a nebo mě z nich svědila i pokožka.
Z tekutých šamponů je teda top Weleda. A co musím uznat, tak není špatný Alverde. Složením vyjde podobně, někdy i líp, než značky, který se tváří přírodně (a nejsou) a konkurenci v ceně nemá, takže tady se nebojím.

ZUBY
Na co jsem teda nejvíc náročná jsou kartáčky na zuby. Na trhu je jich už celkem pěkný výběr, ale jsou všechny tak dobrý a eko jak se tváří? A hlavně, vyčístí pořádně zuby, aniž by je poškodily?
Přiznám se, ale eko kartáček momentálně nemám. Naprostá většina z nich je pro mě totiž strašný zklamání. Zuby mám celkem citlivý a na kartáčky jsem echt vybíravá a o zuby se fakt bojím. Tudíž tu stavím své ego před vše a upřednostňuju se, páč až na jednu značku jsou pro mě eko kartáčky na prd.
Nejvíc mě zklamala Curanatura. Štětiny se vyrábí buď z bambusu a nebo z nilonu a v obou případech to bylo na mě moc tvrdý. Navíc dřevíčko mělo i takovou pachuť v ústech, takže jsem si ho pak podruhé už raději nekoupila.
Pak jsem vyzkoušela Meraki, kterej měl štětiny naprosto, ale opravdu naprosto otřesný. Nedoporučuju absolutně vůbec.
TIO a Humble Brush jsou značky lepší a určitě se najde spousta z vás, který tyto značky bude milovat. Pro mě a moje zuby je nejvhodnější kartáček zn. Jordan Green, kterej má obal z papírové buničiny a je ze 100 % vyroben z recyklovaného papíru. Rukojeť je vyrobena pouze z recyklovaného plastu, jehož kvalita byla ověřena a schválena FDA. Plast, který by za normálních okolností skončil na skládce, tak nachází své nové využití. Papír etikety je certifikován FSC a PEFC, které zajišťují, že dřevo pochází z lesů pěstovaných jako zdroje trvale obnovitelné dřevní suroviny. No a vlákna jsou vyrobena z nylonu 1010, který je rostlinného původu (na bázi ricinového oleje, který je také obnovitelným zdrojem). No a je z Norska a je krásnej!

Co se past na zuby týče, tady používám normální z drogérky, neboť jsem asi dva roky používala přírodní pasty a pan zubař mi řekl, že se mi kvalita zubů zhoršila, takže jsem musela přejít do „normálního módu“ a kupuju prostě od té doby normální drogérkový značky.

TĚLO
Sprcháče nemám jak komentovat, vybírám je krom složení jen dle vůně a nikdy jsem s žádným problém neměla. Vítězí ovšem má oblíbená Weleda, kde mám vyzkoušeny asi tři druhy a se všema naprostá spokojenost. Teď mám i jinou značku, kterou jsem dostala, značku Bioturm s vůní granátovýho jabka a taky super. Pak mám Hands on Veggies a ta mě nijak nenadchla, takže jak dopoužiju, tak jdu zase pro Weledu.
Tělový mlíka nepoužívám a pokud jo, tak jen jednou, dvakrát do měsíce. Měla bych víc, jsem suchá, ale já to neumím. Jsem ráda, že jsem se přinutila dělat si Hauschkovou kůru na pleť… Viz níže.
Každopádně na tělo používám buď čistý bambucký máslo, nebo mám opět od Hauschky citrónový mlíko a nebo si vezmu krém na tělo od Myla, který ale nejčastěji používám na oholený nohy. Je totiž dost mastný a hodně dlouho se suší, takže v tom vydržím akorát spát.
Krém na ruce používám furt dokola jen jeden, od Weledy „Skin Food“, kterej mi fakt jako jedinej pomáhá a nemusím se furt dokola patlat, což nesnáším.
Deodoranty jsou taky kapitola… Než jsem našla ten správnej, trvalo to. Používám (opět) od Weledy roll on s granátovým jabkem, který teda používám, když jsem doma, ne v práci. Tam mi bohužel nestačí nic jinýho, než „normálnější“ deoš, kterej je aspoň bez hliníku a nějaká příroda tam je, ale vyloženě přírodní není. Až budu mít lepší/klidnější práci, vrátím se zpátky k oblíbenci Libebit, kterej je naprosto úžasnej a doporučuju všema deseti.

PLEŤ
O tom, co používám na pleť víte. Psala jsem to myslím dvakrát. Dr. Hauschka je můj favorit už rok a na tom nehodlám nic měnit. Nejlepší rozhodnutí mýho života. Doporučuju!
O Dr. Hauschkovi si můžete něco málo přečíst tu.

DEKORATIVKA
Tady je to boj. Tady jsem vyzkoušela snad všechno, co jde. Snad vše, co se kdy objevilo na trhu. Dřív, teď už ne. K tomu se ale dostanu.
Dělávala jsem to tak, že jsem si zašla do těch eko/bio/vegan obchůdku a tam jsem si něco z dekorativky, co jsem zrovna potřebovala, koupila. Jednou to bylo Zuii, pak Cosm’etika, PuroBio, Lavera, Neobio, Santé, Alverde, …
No a nic nefungovalo. Nic mi nikdy pořádně nedrželo. Strkat peníze do celkem levných značek, kde je teda ok složení, ale není to vůbec kvalitní, co se výdrže týče, to mě přestalo radikálně bavit. Já jsem ten typ člověka, co prostě není tak bohatej, aby si mohl kupovat levný věci, jestli mi rozumíte. Mám ráda, když mi daná věc vydrží, udělá tu službu a nemusím se tím furt zaobírat, furt to řešit. Takže jsem na to šla jinak.
Úplně jinak.
Zašla jsem do Douglase. Jo, parfumérka převoněná.
Drahý značky. Chemický značky.
Není tomu ale tak.
Takový parfumérky nabízejí fakt kvalitu. Teda z té větší míry. A já jsem tam objevila Zoevu. Značku, kterou jsem znala díky jejich vegan štětcům, který nemaj snad ani konkurenci. A protože jsem se o to nikdy nezajímala, neměla jsem tu zkušenost. A ta přišla teď. Nejen, že jsem si koupila od Zoevy zmíněný štětce, ale zakoupila jsem si i paletku očních stínů a řasenku. A vlastně i kosmetickou taštičku. Zoevu s klidným srdcem opravdu doporučuju.
Dál jsem tam pak objevila značku Artdeco, kde se musíte dívat na složení, né vše tam je ok. To stejný NYX. Tahle značka byla pro mě překvapením, páč jsem si vždycky myslela, že je to chemka naprosto největší. A taky tomu tak není.
Můj nejnovější přírustek do dekorativní rodiny je konturovací paletka od Kat von D (sehnáno v Sephoře). Od ní mám rtěnku, kde mi teda nesedí odstín, ale musím říct, že tato značka má potenciál jak blázen. Nejen, že je 100% vegan, ale i přírodu tam najdeš. Navíc osloví díky designu. Ten je na mě už tůmač #jsemstaránoaco!, ale po dlouhém vybírání mi cenově, složením a barevně vyšla nejlíp. Měla jsem zálusk na NARS (taky jsem si myslela, že je to chemka jo), ale barevně mi tolik nesedí a hlavně cena je jednou taková, jako u Kat, ehm…
Takže dekorativku nakupuju zásadně už jen v Sephora či Douglas a jsem maximálně spokojená.

Jak vidíte, je to boj. A každýmu sedí něco jinýho, takže tohle berte jako můj názor. Zkušenosti na daný značky se můžou prostě lišit. Stejně je nejlepší si udělat vlastní názor a vyzkoušet.

Pokud nevíte, kde přírodní produkty koupit, přečtěte si tento článek. Čeká vás tam seznam nejen brněnských prodejen a eshopů s přírodníma věcima.
A pokud vás zajímá hodně zmiňovaná Weleda, na ni se zase můžete podívat tady, kde se rozepisuju o tom, co mám doma a jaký to je.

A teď mě zajímá váš názor na přírodní značky. Jste spokojené? Se kterým jo a který vás naopak zklamaly? Dejte vědět 😉

1 názor na “UPŘÍMNÁ RECENZE PŘÍRODNÍ KOSMETIKY – CO POUŽÍVÁM A CO FUNGUJE?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.