SVĚTLA V INTERIÉRU

Zjistila jsem, že většina lidí jako první, když vybavuje interiér, kupuje světlo. A já vám povím jednu věc: světlo si nechte na konec!

Ráda používám jedno přirovnání, a to, že se světlama je to jako s botama. Celej outfit může být dokonalej, pokud k tomu zvolíš perfektní boty. A perfektní boty jsou jako špička na dortu, dává se naposled. A to stejný platí i o světlech do interiéru. Všechno může být perfektní, všechno spolu může ladit jak v katalogu IKEA a být funkční a dokonalý, ale pokud zvolíš špatný světlo, všechno je špatně. Úplně všechno.

Zvolit správný osvětlení je tím pádem trochu výzva. Většina lidí nad tím právě moc nepřemýšlí. Buď jej koupí hned, aby to měli z krku a nebo kdykoli v průběhu, aby to aspoň někde s něčím ladilo.

JAK TEDA ZVOLIT SPRÁVNÝ SVĚTLO?
Základní je jej vybrat opravdu až na konci pořizování interiéru. Pokud ale dopředu víte, jak daný interiér bude vypadat, jakože jej máte již komplet objednaný a nesjíždíte ve stylu jinam, klidně si jej vyberte dopředu. Uvidíte ale sami, že jakmile se daný prostor postaví a zvelebí a vy jej uvidíte komplet bez světla, s velkou pravděpodobností si již koupený světlo rozmyslíte. A nebo taky ne, nebo se vám to povedlo a můžete si gratulovat.

Další věcí, na kterou je potřeba brát zřetel je to, jestli daný prostor je uzavřený a řešíte světlo jen tam, nebo jej máte spojený s další místností. Dnes je moderní stavět či nabízet domovy, kde je kuchyň propojená s obývákem. Řekla bych i, že je to vlastně teď již standart.
Pokud tedy řešíte osvětlení do otevřeného-propojeného prostoru, tady si dejte pozor. Tady musíte brát na zřetel právě i druhou/další místnost. Tu se většina lidí spálí a právě řeší osvětlení vyloženě do kuchyně a vyloženě do obýváku, byť je to vlastně jeden prostor, jen funkčně jinak.
Jednodušší to tedy mají ti, kteří zařizuji samostatné pokoje. Tam hraje roli vlastně jen celkový styl.

Co se daného osvětlení přímo týče, tu se řiďte selským rozumem. Do dětského pokojíčku totiž určitě nebudete dávat křišťálový lustr po babičce a nebo do obýváků, který má čtyřmetrový stropy nástěnný bodovky, že?

Pokud fandíte severskýmu stylu, neměl by vám uniknout eshop Severské světlo, kde najdete jen a pouze světla od našich skandinávských „sousedů“.
Já mám například zálusk na tohodle fešáka od Nordlux

Doufám, že máte aspoň trochu jasno a nebudete zbytečně moc tápat 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.