ŠUMAVA

Strávila jsem týden na Šumavě a přináším tak pár tipů na výlety.

ČERTOVO JEZERO
Prej největším lákadlem na Šumavě jsou jezera, tak jsme na jedno šli. Museli jsme dojet až k hranicím, do města Železná Ruda a odtam jsme šli do kopce. Mohl mít tak 5 km. Když jsme ho konečně vyšlapali, šli jsme najednou z kopečka a po chvíli se před náma začalo blyštit jezero.
Čertovo jezero leží ve výšce 1030 m.n.m. a je hluboký skoro 37 metrů. Lemují ho jehličnatý stromy. Ostatně tak je to všude na Šumavě. Musím říct, že kromě rakouskýho hallstadtskýho jezera jsem asi hezčí neviděla. To bude i tím, že se nachází v divočině a že výstup na něj není pro každýho.
Kdo má ještě sílu, může se vydat ještě k Černýmu jezeru, ale tam je stezka ještě těžší a drsnější, což vzhledem k tomu, že mamka byla na atb, tak jsme absolvovat nemohli, ale pokud tam někdo došel, mohl pokračovat ještě dál a došel by k nejvyššímu vodopádu na Šumavě, Bílá Strž, kterej má 14 metrů.

BOUBÍNSKÝ PRALES
Místo, na který jsem byla asi nejvíc zvědavá. Všichni začínají stezkou u Kubovi Hutě, my šli z druhé strany, z vesnice Zátoň a udělali jsme dobře, páč bysme jinak šli asi 8km do celkem prudkých kopců. Takhle jsme šli prvně nahoru, ale pak skoro celou cestu dolů.
Prales začíná u Boubínskýho jezírka, který je oproti Čertovu opravdu malinký. Tam máš všude ukazatele a zabloudit nemůžeš. Sice jsem věděla, že žádný lijány, ani divokou zvěř neuvidím, ale i tak jsem byla zklamaná. Prales je oplocenej a ty jdeš celou stezku kolem něj a díváš se na něj přes ten plot. Tam to ale nevypadalo nijak zvláštně. Shodli jsme se na tom všichni, že Boubínský prales vypadá jak prostě neupravenej, neopečovávanej les. Byl místama neefektivně zarostlej, všude byly popadaný stromy, tekla jím řeka a všude byly kapradiny, ale jinak nic. Zklamalo mě to, ale jsem ráda, že jsem to viděla.

PÍSEK
Neb bylo další den pršavo, museli jsme vymyslet plán, abysme zbytečně netrčeli doma. Řekli jsme si, že ve městech prší míň, tak jsme jeli do města Písek, který máme cca 40km od našeho stanoviště.
Písek má krásný, kamenný most, který se podobá Karlovu v Praze a krásnou, staročeskou architekturu. Co se týče obchůdků, tak všude lékarný a sekáče. Jinak nic extra.
Co se mi hodně líbilo, byl park, který se táhne po celé délce historickýho centra. Taky jsem si dala po čtyřech dnech kávu hned u toho kamennýho mostu, kde se dají koupit i farmářský potraviny a musím říct, že tam si ji opravdu nedávejte. 

Na další den jsme zůstali „doma“. Ráno jsme šli do místního krámku na nákup nejnutnějších potravin, potom jsme s bráchou brodili řeku, odpoledne jsme šli na procházku, která se proměnila na průzkum okolí, neb jsme našli turistický značky a stezky. Došli jsme na ranč, kde byly koně a tam jsme tak dobrou půl hodinku zůstali trčet. Pak jsme zkoumali ještě dál a dál, ale začalo se zatahovat a tak jsme to radši otočili a šli jsme zpátky „dom“, kde jsme ještě s bráchou dali partiček Gwintu (karetní hra Zaklínačů) a šlo se na kutě.

STRAKONICE
Ani nevím, proč jsme tam jeli, ale prostě jsme následujícího dne zavítali do Strakonic. Tam jsem už jednou byla, je to cca 4 roky a byla jsem tam na školení. Odtam totiž pochází funkční oblečení Moira, a pro tu jsem pracovala. Strakonice jsem ale neměla možnost si až tak projít, takže to i tak byla pro mě novinka.
Strakonice byly trochu rozmanitější než Písek, ale sekáčů tam bylo asi i víc. Ale za to jakejch! Do pár jsem zašla a musím uznat, že měli opravdu výběr a pěkný věci. Mamka nakoupila jak sobě, tak i bráchovi. Každopádně jsme tam nakoupili nějaký dárečky, mrkli se na hrad a jeli zpátky.

OKOLÍ ZÁTONĚ A KUBOVI HUTĚ
Poslední den dovolené jsme strávili v lese. Jen tak. Bez cílu, bez nutnosti vědět kam jdeš. A sbíraly se houby!

Za týden se nedá stihnout ani půlka toho, co toto místo nabízí. Tolik krásy na tak velké části, že člověk neví, kam dřív. Určitě ale Šumavu doporučuju každýmu, kdo rád tráví léto v horách a nevadí mu kopce.

Byli jste na Šumavě? Kde přesně? A kde se nejvíc líbilo?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.