PŘÍRODNÍM!

Učinila jsem vážné rozhodnutí. 
Jako fakt životní rozhodnutí.

Bože, tak nerada se škatulkuju. Nikdy jsem o sobě neřekla, že jsem barista, že jsem bloger. Nesnáším větu typu „já jsem …“.
Teď to teda říct musím.
Nebo ne, nějak to přece jen obejdu!
Abych tady teda někoho nenapínala, tak jsem se zkrátka a dobře rozhodla přestat jíst maso a postupně i všechny živočišný věci kolem.
Abych to uvedla na pravou míru a nějak to objasnila: nikdy jsem nebyla 100% masožravec. Ano, maso jsem jedla, ale cca od 13ti let velice málo. Vlastně jsem ho jedla tak 1-2x v týdnu. 
Ne, nechybělo mi. A když jo a měla jsem na něj fakt chuť, tak jsem si jednou za čas dala steak a bylo to.
Nikdy jsem nechodila k řezníkovi. Nikdy jsem si sama od sebe nekoupila salám, šunku, párky… Nikdy jsem si nekoupila maso a neudělala jsem si ho doma. Jen na grilovaní a to šlo jen o kuřecí prsa a o lososa a taky to bylo 2x v roce. Takže jsem vlastně k vegetariánství tak daleko neměla. 
No a proč jsem se tak rozhodla?
Protože chci být zdravá!

olivovej olej, kukuřice, hraška, vega, rajčata, tousťák, třtinovej cukr, špenát, mrkev, těstoviny, sójový plátky, hrozny, nektarinky, agávovej sirup, kuskus, rýže, ovesný vločky

V dobách, kdy byla moje babička malá bylo normální jíst prasata, který chovali. Jíst sýr od koz, který se jim pásli na zahradě. Pít mlíko od krav, který měl soused. Jíst vajíčka ze slepic, jejichž kurníky byly na dvoře. Ovoce sbírat ze stromů, který bylo na zahradě a zeleninu taky. Hrozně málo věcí k jídlu kupovali v obchodech (nepočítám teď mouku, cukr, chleba, atd). Dneska by se dalo říct, že jedli jen BIO věci.
Pak se sem dostali věci ze zahraničí, lidi začali mít míň času, celkově se zlenivělo a začali se stavět obchoďáky, kde všechno koupíte na jednom místě. 
Všichni si mysleli, jak je to fajn. 
Už nemusíme dřít na zahradě a okopávat brambory, sbírat ovoce a zeleninu. Tolik času ušetříme! Koupíme si to prostě v obchodě!
Jasně proč ne a takto vyrostla generace mojí mamky a taťky. 
Jí se maso, ovoce, zelenina z obchoďáku a všichni si pořád myslí, jak je to fajn. Tady tímto chci říct, že je dost těžký někoho, jako jsou moji rodiče přesvědčit v to, že maso není maso a že mlíko není mlíko (btw moji rodiče jezdí každej tejden na zahradu a hospodaří tam – to jen, abyste si nemysleli, že jsou povrchní).
Mě samotné to trvalo asi dva roky…

jeden sobotní veganskej obídek


Poprvý jsem o tom všem začala přemýšlet, když jsem byla ve Vegalité s nejkou. Je to tak ty dva roky zpátky. Šly jsme se najíst a byla tam zrovna přednáška od dvou mistrů světa v kickboxu (nebo něco takovýho, teď už fakt nevím) o veganství. Jsem na ně hleděla s otevřenou pusou a nechápala jsem. 
Jak sakra můžou mít takový svaly a takovou sílu, když nejí maso už několik let?!
Vždyť ta sója se nedá vůbec jíst! 
A robi? To má bejt jako co? Jako náhražka masa? Haha fakt vtipný. 
Sójový mlíko? No fuj! 
Tofu? Si děláte srandu, ne?
Jo tak tak nějak jsem to celý vnímala. Pak jsem začala ale do Vegalité chodit častěji a častěji a začalo mi to všechno hrozně chutnat! Předsudky jsou fakt svině. Taky jsem víc začala poslouchat nejku v tom, co vařila, co si koupila ve zdravé výživě, co obsahuje např. konzumní chleba (ten si fakt nekupujte, jsou tam prasečí chlupy) atd. 
Dál už to šlo samo. Začala jsem si uvědomovat, že to kuře, který mi chutnalo je vlastně napíchaný růstovýma hormonama a že žilo ve vlastních výkalech a já to mám pak sníst? To už fakt nešlo… 
Řekla jsem si, že chci jíst zdravě, protože odmítám ve 40ti umřít na rakovinu jen kvůli tomu, že jsem žvýkala žvýkačky, jedla maso, vajíčka, pila mlíko, … 
Takže prvotní důvod je být zdravá.

pórková polívka, sójový řízečky s agávovou hořčicí a salát


Další důvod je, že už prostě nechci jíst zvířata
Byla jsem na grilovačce a viděla jsem tam naložený steaky. Normálně by se mi sběhly sliny a dala bych si, ale nic takovýho nepřišlo. V hlavě mi bleskl záznam vzpomínek z filmu „Earthlings“ – doporučuju s sebou krabici kapesníků. Tak nějak se mi to všechno spojilo dohromady a začala jsem na živočišný produkty nahlížet trochu jinak. 

brokolice, ovesná smetana, rostlinný máslo, musli, uzený tofu, sójový mlíko, rukola, pomazánka patifu, rajčatová omáčka

Aby to nebylo jen o jídle, což právě není, tak jsem se rozhodla kupovat i zdravý produkty a to hlavně v kosmetice.  
Tohle se u mě vzbudilo už před nějakou dobou, takže za tohle ten film, nebo pulzující informace od nejky nemůžou. 
Začala jsem zkrátka a dobře kupovat kosmetiku bez chemických sra*ek a pokud možno i netestovaných na zvířatech. Když jsem si četla složení svýho šamponu, bylo mi zle. Takový ho*na na svou hlavu dávat nebudu!
A tak je to se vším. Všechno špatný jsem vyhodila. Nechala jsem si jen pár základních věcí a ty až dojdou, nahradím je těma dobrýma, zdravýma, netestovanýma. 

make-up, řasenka, mýdlo, stíny, šampon – všechno V.


Celá moje filozofie je tedy založená na tom, že odmítám žít ve světě plnýho chemie a věcí, který mi akorát ubližujou. A který ubližujou ostatním. Proto se odmítám škatulkovat. Nejsem vegan ani vegetarián, protože ti mají svoje hodnoty naopak. 
Já jsem akorát člověk, kterej se snaží jíst zdravě a bejt zdravej!
Nejlepší na tom všem ale je to, že mám ze sebe hroznou radost. Nejsem na tom ještě zdaleka tak dobře jako ostatní, protože mně hodně věcí nenapadne (jakože jdu do kavárny a dám si kafe a nějakej dortíček – no jo tam jsou určitě vajíčka!), ale na to se musí jít postupně a já věřím, že se mi to povede, protože to tak fakt chci.

tohle mě hrozně dostává! 😀


A co papáš ty?

0 názorů na “PŘÍRODNÍM!”

  1. Klobouk dolů! K tomuhle rozhodnutí jsem asi zatím nedospěla. I když maso jím přibližně 2x do měsíce, živočišných výrobků, jako jsou jogurty jsem se zatím zbavit nedokázala. Doufám, že se taky do této fáze postupně dostanu, nechci to lámat přes koleno a ze dne na den a začít jíst úplně jinak. I když k tomu taky nemám daleko 🙂 Takže držím pěsti, ať to jde, a budu se těšit, na nějaký článek jak Ti to jde a tak 😉

  2. Skvělé rozhodnutí! já jsem taky "vegan" a nikdy jsem se necítila líp.. ano cítila, když jsem jedna jen syrovou stravu ale to už je fakt hrozně těžký. Každopádně přeju hodně výdrže při vysvětlování lidem okolo tebe proč to vlastně děláš a jestli nejsi blázen, to asi nikoho nemine :))

  3. Jo to je fakt, hlavně rodina je nejtěžší, ta to vůbec nechápe… Raw je dost velký sousto řekla bych a to bych nezvládla teda vůbec, i teď mám dost velký mezery si odříct to všechno, co jsem měla ráda a zatím se mi to moc nedaří, ale to přijde! Snad 😀

  4. Já zatím teda ani nepřemýšlím nad tím, že bych se stala vegetariánem nebo veganem. Jsem spíš ten typ člověka, co si dává doopravdy pozor na to, co jí. Vajíčka máme od jedné paní se vsi, co má statek, maso jedině od řezníků přímo z farmy, stejně tak i mléko. A to hlavně proto, že nemám "koule" na to si to všechno odříct. 🙂 I tak věřím, že tvá i má cesta je správná.
    http://slawarehouse.blogspot.cz/
    YouTube kanál

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.