MIDSOMMAR

… aneb pozdě, ale přece.
Přeji krásný den. Je neděle, takže krásnej je už z principu. Já, muž a pes umíráme na vedro. Opět se utvrzujeme, že musíme žít jinde. Třeba ve Švédsku!
Ok, tak tam se tedy nechystáme (i když bysme rádi), ale jak jistě víš, ke Skandinávii máme srdcem blízko a proto ti chci něco málo povědět o švédským svátku Midsommar.

Midsommar je svátek (mimo jiné) i pohanský, my se ale budeme držet té severské verze.
Slaví se mezi 20-26.6. a je to svatojánský svátek, neboli svátek letního slunovratu. Tento den je zkrátka nejdelší den v roce a protože seveřani milují přírodu a pobyt venku, mají málo tepla a léta a světla, tak si tento svátek opravdu náramně užívají. Nebojím se říct, že je to jejich neoblíbenější svátek.
V lidových pověrách v tento den přežívá víra v magickou moc tajemné svatojánské noci, kdy jsou rostliny i voda pramenů nadány zvláštní silou a kdy lze nahlédnout do budoucnosti.
Díky tomu je tedy zvykem zdobit se/si květinama a větvičkama co chceš. Nejčastěji se pletou květinový věnce na hlavu (nosí ho i chlapi), zdobí se domy a dokonce i auta a lodě.
Na náměstí, v přírodě nebo prostě tam, kde je hodně místa se postaví májka – symbol úrody a plodnosti, kde se nachází taneční parket a srdce celýho svátku. Všude kolem je jídlo a pití. Všichni bez rozdílů věků kolem májky tancují, nosí se kroje či bílý šaty, oslavuje se, raduje se a zpívá se. Prostě taková veselice venku, která trvá do brzkých ranních hodin. 

Midsommar může mít více podob, této bych dala přednost já – doma s rodinou a přáteli

Moc se mi líbí pointa jejich slavení, prostě oslavit to, že budeme mít světlo a trochu tepla mi přijde naprosto bohémská.

My jsme „oslavili“ Midsommar v Ikea 😀

A co ty? Slavíš slunovrat?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.