JAK VYBRAT OBLEČENÍ NA SPORT?

Protože jsem pracovala několik let v prodejně s funkčním prádlem, mám s materiály bohatou zkušenost. Díky tomu se na mě dost lidí obrací s otázkou, co mají nosit na sport. 
Pár poznatků z tohoto světa přínaším i Vám.

KAŽDEJ JSME JINEJ
Prvně si musíš ujasnit, co budeš přesně dělat a kdy/kde. Potřebuješ triko, který budeš používat na sjezdový lyžování? Jdeš na hot jógu? Budeš hrát golf? Nebo tenis? Pojedeš na kole? A jezdíš na něm celej rok?
To je pár z mnoha otázek, na který ty sám musíš umět odpovědět.
Pokud máš v tomto jasno, nastává zjišťování číslo dva: potřebuješ rychlej odvod vlhkosti, či spíš zahřát. Nebo obojí? 
Ve světě funkčního oblečení jsou tyto dvě otázky naprosto zásadní. Každej totiž potřebuje něco jinýho a na něco jinýho.

PŘÍRODA NENÍ FUNKČNÍ
Dobrá zpráva je, že v dnešní době existuje opravdu velká nabídka materiálů, která se dá různě zpracovat a vznikají tak různý druhy.
Špatná zpráva pro všechny, co jsou zvyklí na přírodní materiály: pokud chcete funkčnost, zapomeňte na přírodu.
Já jsem ultimátní zastánce všeho, co se přírody týče, ale tohle jsem si musela opravdu zapamatovat a později jsem to fakt uznala. Příroda sama o sobě, tedy přírodní materiály nejsou funkční a nelze tedy od nich očekávat nic v tomto směru. Existují ovšem opět kombinace materiálů, kde se příroda vyskytuje a funkci spíš doplní, ale vždy musíš hledat základ v umělým vláknu.

Mrkněte na pár tipů, který tu pro vás mám a udělejte si jasno:

Triko s dlouhým rukávem, který je ideální na snad veškerý sportovní i nesportovní aktivity. V kombinaci s vlnou Merino je vhodné do chladnýho počasí, neboť krásně zahřívá a v případě potřeby odvede i potřebnou vlhkost. Funkčnosti zdar!
Zdroj
Pokud hledáte něco na zmíněnou (hot) jógu, toto bude ideální. Vysoký podíl elastanu, který v tomto případě bude ochlazovat, zaručí jak příjemnou regulaci teploty v horkých dnech, tak i super padnoucí střih.
Zdroj 
Městská turistika je taky turistika a je potřeba dobře vypadat. S tímto trikem rozhodně budete! Pocit pohodlí zaručí bavlna a pokud bude potřeba odvodu vlhkosti, vysoký podíl polyesteru nebude mít problém.
Zdroj
Horský, letní treking, kolo, brusle, běh, to vše a ještě mnohem víc se dá podnikat v tomto tričku, které je určeno vyloženě do teplejších dní. 
Zdroj

A TEĎ KONKRÉTNĚ
Pokud hledáš něco vyloženě na odvod vlhkosti, nepotřebuješ zateplení, či triko na parádu, sáhni vyloženě po umělým vláknu. Ideální a naprosto bezkonkurenční je v tomto případě Polypropylen (=PP, nejlépe přímo od výrobce českého funkčního prádla Moira, která jej má patentován), který má téměř nulovou nasáklivost. To znamená, že nebudeš v mokrým triku. Budeš prostě v suchu. 
S Polypropylenem pracuje ale málo firem a pokud ano, jsou v základním, kulatém tvaru (Moira má pětilaločnou hvězdu, tudíž do sebe vlákna pěkně zapadají a díky tomu jsou bezkonkurenční v odvodu vlhkosti), takže se nejčastěji setkáš s Polyesterem (=PES). Ten se aplikuje snad všude. Má mimo jiné i tu výhodu, že se dá dobře barvit a upravovat, takže můžeš mít pěkný a funkční triko zároveň (což je rozdíl od PP). Nejlepší PES vlákno používá firma Craft.

CO TEDA TA PŘÍRODA?
Už jsem nakousla, že přírodní materiály nejsou samy o sobě funkční. To je holej fakt. Ale vlastnosti taky nějaký mají.
Bavlna je příjemná, tepelně neutrální a má vysokou nasáklivost, tudíž, když se zpotíš, hodně rychle vlhkost nasaje, ale nic víc neudělá. Budeš ve studeným a zpoceným triku. Při jejím zpracování je zapotřebí obrovský množství vody (až 30m3 na kg!), i tak je ale tato subtropická rostlina stále nejpoužívanějším materiálem. 
Druhým nejčastějším materiálem, se kterým se můžeme nejen ve sportovním odvětví setkat je vlna. Vlna je hřejivá, poddajná a hodně příjemná na omak. Nesnáší vysoký teploty (nežehlí se), proto se nejčastěji používá v zimních měsících. Má i tu vlastnost, že sice vlhkost snadno přijímá, ale na omak to není moc poznat.
Nejlepší a nejznámější druh vlny, se kterou se můžeš setkat ve sportovních oděvech je vlna Merino. Ta dokáže dobře zahřát a do určité míry tělesnou vlhkost proměnit v další teplo. Navíc je antibakteriální, nezapáchá, a tak se dá nosit vícekrát za sebou. 

Doufám, že jsem v tom neudělala ještě větší guláš a že je všechno jasný. Pokud ne, klidně mi napiš a ráda poradím 🙂
No a zajímalo by mě, jestli funkční oblečení nosíš a jakou značku? A pokud ne, tak proč?Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.