FILOFAX – MISTR ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ

Slyšel o tom někdo z vás?
Já to slovíčko znám dlouho, ale nikdy jsem s ním vyloženě nepřišla do styku. Až do teď.
O co jde? Kdo to je?

Filofax asi nejde pojmenovat jedním slovem. Tenhle název toho totiž v sobě skrývá spoustu.
Filofax, jakožto značka vznikla v Londýně roku 1921. Specializovala se na prodej osobních organizačních systémů. Filofax totiž znamená „file of facts“. V 80. letech obchod vzrostl do světových rozměrů. Z jednoduchého deníku se Filofax proměnil na diář, zápisník, notes, záznamník a stal se tak symbolem té doby.
Dnes je Filofax prostě ikona světovýho řádu.

ZAČNĚME OBECNĚ
Filofax, jakožto diář, si můžeš vybrat z jedenácti (!!!) druhů a čtyřech velikostech: a4, a5, personal a pocket. Od tohoto se odvíjí všechno.
Pak si vybereš, jakej chceš design. A že jich je! Nějaký designy se vyrábí jen na určitý velikosti, nějaký jsou základní a tudíž pro všechny a nějaký jsou zcela speciální a tam si klidně připlatíš. Jak za design, tak za matroš. Filofax je totiž obecně luxusní záležitost a nečekej tak, že se vlezeš pod pětistovku.
No a máš základ. Resp teď jsme vybrali desky a to je to hlavní. Ta tě bude doprovázet pořád. Klidně i několik let.

Nutno ale vysvětlit, v čem tkví jeho dokonalost. Ikonou se totiž nemůže něco stát jen tak, že. Co je teda na něm tak dokonalý? A proč ho používají snad všechny velký mozky na světě?

Filofax je totiž kromě toho všeho systém uzpůsobení a uspořádání věcí, jak to právě ty potřebuješ. Je to deník, který si můžeš dle libosti měnit. Pořád. Prostě kdy chceš a potřebuješ. Funguje totiž na principu kroužkové vazby, takže stránky do něj si můžeš libovolně přesouvat, plnit, či oddělávat. Tudíž je na tobě, jak tvůj Filouš, jak já mu ráda říkám, bude vypadat a na co primárně ho budeš používat.

Když si vybereš druh a velikost, vždy máš k němu základní sadu, kterou, opět, můžeš používat, nebo taky ne. Opět je to na tobě. Tahle sada většinou obsahuje datovaný diář (nějaký druhy ho maj v denní verzi, nějaký v týdenní a ještě se to dělí na horizontální a vertikální. Dál tam najdeš listy na kontakty, roční kalendář, rozdělovače, různě barevný, prázdný papíry, prázdný papíry nelinkovaný, linkovaný, čtverečkovaný a tečkovaný. Taky je tam pravítko, plastová kapsa/obálka, adresář, todo listy, no uff prostě je to nabombený.

Protože je tohle opravdu základní sada (byť se to nezdá), Filofax nabízí nepřeberné množství dalších možností, jak si svůj Filouš doupravit přesně dle sebe. A pokud se ti náhodou něco z oficiální nabídky nelíbí, na netu je spousta vymožeností, čím a jak si jej upravit přesně dle sebe.

MŮJ FILOUŠ
Já jsem strašně dlouho hledala něco, co mi bude plně vyhovovat. Snad každej diář, kterej jsem měla, mi v něčem nevyhovoval. I Doller, kterej je naprosto boží, miluju ho a přeju kluků, aby jim to stále šlapalo.
O Filofaxovi jsem slyšela, ale nikdy jsem jej neviděla na živo. Až tento rok jsem si uvědomila, že to takhle dál nepůjde a prostě jsem jej objednala.
Prvně jsem si objednala vel. a5 Domino Soft v Pale Pink designu. Byl krááásnej, hned jsem si ho zamilovala. Ty detaily, to zpracování a ten luxus z něj přímo vyzařoval! Jenže a5 je velikost listů, nikoli těch desek, jako takových. Takže byl chudák na mě moc velkej a těžkej. S těžkým srdcem jsem jej poslala zpět a objednala jsem si vysněnej Marble design v Personal velikosti. Jakmile dorazil, ulevilo se mi. Bála jsem se, že bude zase moc malej, ale vůbec není. Je přímo perfektní!

Než došel, nakoupila jsem si spešl děrovačku, tvrdý barevný papíry, washi pásky a další Tombow fixy, abych si jej vyšperkovala.
Z base sady jsem si v něm nechala akorát hlavní celoroční kalendárium, diář datovanej, kterej mám horizontální a pár prázdných, bílých papírů. Zbytek, jako moje oblíbené todo listy, wish listy, rozdělovače, cíle roku, shopping plány na daný roční období, fashion mood boardy, měsíční cíle, tabulku s narozeninama, atd., si buď vytvářím sama – díky bohu za to, že umím grafiku – nebo si to jednoduše stáhnu. Je spousta lidí, která to přímo vymýšlí a pak buď zadáčo nechá, nebo si to za pár šušňů prostě koupíš. V tomto je ideální Pinterest či Etsy.

Filofax používám sice jen týden, ale už teď můžu s klidným srdcem říct, že je to opravdu Mistr organizace a plánování. Nic víc prostě není!
A pokud i ty neustále tápeš a každej rok zkoušíš nový diáře a pořád nic nesedí, není nic jednoduššího, než si jednoho Filouše taky pořídit. Garantuju spokojenost ve všech směrech.

Jestli někdo z vás má Filofax, nezapomeňte mi napsat, jak se vám to s ním líbí, ju? <3

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.