DOBRMAN

Nemám ráda předsudky. Každej den se s nima potkám. Naučila jsem se je už ve značné míře nevnímat, ale i tak tu pořád jsou. Proto bych tu dnes ráda udělala osvětu psímu plemeni, který je podle mě to nejúžasnější na světě.
Je to Dobrman!


NĚCO MÁLO Z HISTORIE
Dobrman je plemeno psa pocházející z Německa, kterého vyšlechtil kolem roku 1870 výběrčí daní
Louis Dobermann. Ten potřeboval při své práci ostrého a věrného psa, a tak vyšlechtil pravděpodobně rotwailera, chrta, pinče a dohady jsou i o manchester teriérovi a o ohařovi. Protože si pan Dobermann nevedl lékařské záznamy, jedná se pouze o pravděpodobné výsledky. Povaha se sice podařila vyšlechtit dle jeho představ, vzhled se ale musel vypilovat. Proto se dobrmanům odjakživa kupírovali ocasy a uši, aby zkrátka vypadali ještě víc ostřeji.
(v ČR je kupírování uší již přes 10 let zakázáno a kupírace ocasů je zakázána od roku 2014)

vlevo nekupírovaný tzn. originál a vpravo kupírovaný, takže upravený. Posuďte sami co vypadá víc ostře…

Dobrman byl jako samostatný plemeno uznáno až roku 1910. Díky své povaze byli dobrmani přivezeni do 1. sv. války, kde jich velká spousta zemřela a hrozilo i vyhubení rasy. Naštěstí se tak nestalo. Během 2. sv. války byli používání mimo boj i v koncentračních táborech, kde na nich byla silou vyvinuta agresivita. O toto plemeno byl projeven zájem u ozbrojených složek a dobrman se společně s německým ovčákem stali prvními služebními psi.

VZHLED
Dobrman patří do skupiny pinčů. Pes měří cca 70-75 cm, fena 64-67 cm. Váhově jsou psi kolem 40kg a feny 33kg. Hlavu mají úměrnou k tělu, tlamu silnou, užší a protáhlejší. Krk velmi osvalený a mohutný. Hrudník vypouklý, mohutný, břicho útlé a štíhlé. Nohy jsou vysoké a štíhlé, tlapy mají kočkovité se silnýma a krátkýma drápama. Zadnici mají útlou a svalnatou, ocas dlouhý, štíhlý a dost hbitý. Srst je drsnější, krátká. Barvy dobrmanů jsou 4: černá, hnědá, modrá a bílá.
Rodové linie jsou pravděpodobně dvě: ruská a ta německá. Ovšem co je na tom pravdy se neví, neboť jako každá rasa je i tato postupným množením různě nabourávaná. Proto nejsou všichni stejní.

POVAHA
Dobrman je pes rodinný! Málo kdo to ví, ale je to jeho největší povahová vlastnost. Je to oborvský milovník, miluje svou smečku a své pány více jak sebe. Je oddaný, loajální, poslušný (při správné výchově), snadno vycvičitelný, velmi inteligentní. Rychle se učí, vše ho zajímá.
Nesnáší samotu! Je to pes energický. Potřebuje hodně pohybu, hodně kontaktu a to nejen lidského, ale i psího, protože je to stará koketa.
Je to pracovní a hlídací plemeno, takže miluje úkoly a povely. Díky tomu se skvěle osvědčil v armádě a na policii. Je výborný hlídač, velmi ostražitý, temperamentní.

PRO KOHO SE DOBRMAN HODÍ
Dobrman se hodí pro lidi, kteří jsou aktivní. Není to gaučák, kterej se bude válet celý dny, to vůbec. Je to pes velice energický, potřebuje spoustu pohybu, hodně zábavy. Musíš ho neustále něčím  zaměstnávat, něco mu povídat, hrát si s ním a dávat mu různý úkoly. Taky je to asistent, všude za tebou chodí, všechno zkoumá, nic zkrátka neuděláš bez něj. Je to tedy dost náročný plemeno, který se ale odvděčí nesmírnou láskou, kterou nějací majitelé ani pochopit neumí. Proto je lepší, když se sejdou páničci stejné povahy. To je pak lásky až za hrob a on za tebou skočí do hořícího baráku bez váhání!

mimi dobíci mají strašně obrovský tlapy a s jejich těžkopádností se potácejí až do puberty

No a taky jsou to prostě tlamy, koukej:

Já jednu takovou tlampu doma mám, což už možná víš. Je mu skoro 5 let, jmenuje se Nero a je to ta nejčistší psí duše, kterou můžeš potkat. Nerouš totiž neublíží ani mouše, nechápe násilí, nemá rád, když lidi na sebe jen trochu zvýší hlas. Když se mu ale někdo nelíbí (jakože se to stalo snad jen 5x v životě), dokáže nahnat víc než strach.
Nejvíc miluje jídlo! A neustále pusinkuje. Má radost úplně ze všeho a všechno ho hrozně zajímá. Nechápe, proč chodíme do práce a on musí být doma sám (dokázal nám to rozervanou podlahou na čtyřech různých místech). Pořád nám něco povídá, má rád pohádky na dobrou noc, drbání na krku a když vidí pana doktora, je jak z kamene a nechá si udělat úplně všechno bez pípnutí (i strhnutí drápu!). 
Není to pro nás pes, nebereme ho tak. Je to naše rodina, stejně důležitá duše, jako je ta naše.
Všechno je o výchově. Neexistuje zlej pes, zlý zvíře.
Doufám, že jsem těm, kteří toto plemeno moc neznají a nebo ho znají jen pod tou hrůznou střechou strachu jsem trochu rozšířila obzory a budou se na tyto úžasný plemena dívat stejnýma očima, jako my. 
Hezkej den!

2 názory na “DOBRMAN”

  1. <3 Přesně tak! Je to o výchově. Je ubohé soudit podle vzhledu, lidi i zvířata.
    Moje babi přesně udělala tu chybu, že si koupila křížence huskiho, kterému nikdo nedal výchovu ani pohyb, a tak byl rozmazlenej a tlustej. A trápil se. 🙁

  2. Přesně to si myslím! 🙂
    Jejda, chudák pejsek :/ ale třeba byl šťastný aspoň za to, že má milující paničku 🙂 Jim někdy stačí totiž úplně málo..

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.