CO NOSIT V LÉTĚ? ROZBOR MATERIÁLŮ A TIPY NA FÉR OBCHODY

Nevím, jestli to máte tak, jak já. Jakože jak často děláte očistu skříně? Já totiž minimálně 4x ročně. A to fakt minimálně. Když nemám vytříděnou skříň, jsem v koncích. Můj mozek furt jede. Prostě musím mít všude svůj systém, všude všechno zorganizovaný.
Teplotní výkyvy mě donutily se zas nad svým šatníkem zamyslet. Co jsem minulej rok nenosila? Co mě nebavilo, nebylo pohodlný?
Vytřídila jsem letní sekci a mám:
4x kraťase (dvoje riflový, jedny viskozový, jedny lněný)
6x tílka (dvě takový lepší, elegantnější, zbytek basic)
1x lněnej overal
1x šaty
2x boty (jedny everyday Birkenstocky a jedny sandále do lesa, na tůry atd. od Teva)
1x pilotky od ťamíků
Tím končíme.

Začala jsem dávat jednotlivý kousky k sobě a tím jsem zjistila, kde mám barevný, tak stylový rezervy a vytvořila si tak klasicky Mood Board na léto. Mood Board je skvělá věc, už jsem tu psala, že tohle používám, abych si trochu víc ujasnila směr, kterým chci jít a našla třeba i inspiraci. Takže tady třeba např. mám brýle, ale kupovat je nebudu, brýle mám, ale jsou tam daný, protože se tam koncepčně hodí. V pravé části vidíte dvě ženy. Ty tam mám, protože mají na sobě lněné oblečení, z toho vyplývá, že bych chtěla něco lněnýho. Dole vidíte seznam toho, co mám v plánu dokoupit. Takže mood board neslouží jen jako „must have list“, ale i inspirační a je jedno, jestli se jedná o materiál, střih, design či třeba umění.

NEJLEPŠÍ LETNÍ MATROŠE:
Konečně se dostávám do jádra tématu. Každý roční období má něco do sebe a každý roční období si říká o něco jinýho. V zimě potřebujeme zahřát, v létě naopak zchladit. Existuje vůbec něco, co by nás dokázalo zchladit? A co triko, ve kterým se nebudeme potit, to taky existuje?
Abych uvedla na pravou míru jednu věc, která je základní a naprosto všichni na ni zapomínají: každej jsme jinej! A proto se nedá vlastně říct, že tohle tričko tě ochladí a tohle zase ne. Ale každej materiál sám o sobě má nějaký vlastnosti a ty se můžou (a nemusí) projevit na každým z nás. Ty vlastnosti jsou tím pádem obecný, proto říkám, že každej jsme jinej.
Co teda v létě vybírat za materiály, aby nám bylo fajn?

1. LEN – to je dle mě nambrvan. Já teda jsem na len speciálně zatížená, nelíbí se jen svýma vlastnostma, ale je v něm prostě duše a všechno lněný ve mě vyvolává zvláštní, klidnej pocit.
Dost o mě a mé lásce ke lnu. Len je výbornej materiál, protože obecně se řadí do studenějších materiálů, takže tě jakoby ochlazuje. Výborně větrá, je lehkej a pevnej, ale umí bejt i těžší a pro někoho málo příjemnej. Záleží na výrobci, chce to umět vybrat. Taky toho hodně vydrží a řadí se mezi eko materiály. Je tedy dražší…

2. VISKÓZA – je celulózový vlákno. Říká se jí umělé hedvábí, je totiž hodně jemná a příjemná. Dost často se přidává do lnu, páč je levnější a aby byl len právě příjemnější. Obecně je to opět chladnější materiál, velmi rychle schne, je měkká ale nežmolkuje se.

3. BAMBUS – zmiňuju hlavně kvůli ekologii. Řadí se právě mezi nejlepší ekologický materiály a to ne jen kvůli módnímu průmyslu, ale kvůli jeho všestrannosti. Je to nejvíc univerzální materiál, kterej lze na zemi najít a nezatěžuje při tom životní prostředí, právě naopak! Snižuje oxid uhličitý a díky tomu, že roste velice rychle (umí i 90 cm za den!!!), tak nespotřebuje téměř žádnou vodu. Úskalí může nastat, pokud jej nějaký výrobce zničí nějakým lepidlem, to pak už samozřejmě nemá nic s ekologií společnýho.
Co se tedy módy týče, bambus se též řadí mezi příjemné a „ochlazující“ materiály. Pozor ale, když se náhodou zpotíte. Bambus je velmi nasáklivý materiál, proto dávám přednost raději lnu či viskóze…
Pokud naleznete bambus ve sportovní módě, raději šáhněte po něčem jiným, bambus právě bývá mylně zařazován do tzv. „funkčních materiálů“, což právě vůbec není. Odvod vlhkosti od něj nečekejte.

A co oblíbená BAVLNA?
Prosím vás, ne. Bavlnu ne. A hned vám dám mnoho důvodů:
1. je velmi nasáklivá. VELMI. A neumí s tou vlhkostí bojovat, takže se „vžírá“ dovnitř materiálu (stejně jako bambus) a čeká. Prostě budeš v mokrým, dokud to jde!
2. je tepelně neutrální. Neumí se přizpůsobit. Takže když je vedro, bude ti vedro a když je ti zima, smůla, bude ti furt zima. Tudíž v létě a bavlnu? Díky, nechci.
3. je neekologická. Spotřebuje totiž strašně moc vody. Ale strašně. Sice se výrobci snaží, ale pokud můžeš a záleží ti na planetě, bavlnu prostě nebrat.

Snad jedno plus by bavlna měla a to to, že je to jeden z těch příjemných matrošů. Její zpracování a opracování může být velmi jemné a děsně příjemné, což je vlastně ten důvod, proč je stále tak oblíbená. A je levná.

OBCHODY
Seznam obchodů, kde oblečení, který neničí přírodu a myslí na životní prostředí jsem vám již dávno sepsala tady.
Ještě to ale doplním o: Biošatník, Green Butik, Ecovoice, Česká bio móda a rozhodně nemůžu zapomenou na web Slou, kterej je kompletně o pomalém životním stylu, takže nejen, že tam najdete fér a eko oblečení, ale je to i magazín, blog a hlavně pořádají i tzv. Slou days, kde se všichni výrobci pomalé módy setkají a vy je tak můžete podpořit a něco si koupit.

Dejte vědět, jestli něco ze zmíněných materiálů máte a nosíte a hlavně, jak se v tom cítite, ju?
Tak hezkej zbytek neděle! <3

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.