ABY TI NEBYLA ZIMA

Znám strašně moc lidí, co nemají rádi zimu. Ne jen proto, že je skoro pořád tma, ale hlavně proto, že se musí navlíct, aby jim nebylo chladno a ono jim právě i tak chladno je.
Měla jsem to tak taky. V zimním ročním období mi bývala skoro pořád zima a nebyla jsem schopná se nějak dobře zahřívat. Nejhorší bylo, když jsem šla z tepla do chladna a naopak a pak jsem z toho ještě byla zpocená, tudíž v chladu mě to studilo a pak jsem byla i nemocná. No klasika, všichni to známe.
Díky svým zkušenostem s funkčním oblečením se všechno změnilo. Přesně tak, je to prostě jen o tom se umět oblíct.

Základem všeho je kvalitní, funkční prádlo. Tomu se rozumí speciální materiál, optimální velikost a správný vrstvení.
Jako první vrstvu je nejideálnější zvolit ten materiál, který dokáže nejrychleji odvést tělesnou vlhkost pryč. To právě kvůli tomu, aby to nestudilo.
Výborným materiálem na co možná nejrychlejší odvod vlhkosti je polypropylen. Ten má téměř nulovou nasáklivost (0,01%) a oproti běžnému polyesteru, který má 0,2% je tedy ideálnější volbou. Polyester ale není rozhodně špatnou volbou, vše záleží hlavně na konkrétní osobě, aktivitě a počasí. Jde zkrátka o to vědět, kdy a jak se zahříváš, potíš a taky kde a jak moc.   
Dalším a dnes velmi oblíbeným materiálem právě v zimě je merino vlna. Je to vlna z ovcí, která je pro lidi je více než přínosná. Má hodně vysokou míru zateplení a do určité míry dokáže i odvést tělesnou vlhkost. Dokonce je i antibakteriální. Vše je prostě dáno nepravidelnou stukturou vlákna. Ideální ale je, když tvoří kombinaci s jiným, umělým materiálem, jako je např. ten polypropylen či polyester.

Druhá vrstva by měla umět co nejvíc zahřát. Lze ale najít i takovou vrstu první a tam pak není potřeba velké tepelné izolace ve vrstvě druhé. Chce to trochu zkoumat a zkoušet. Každýmu zkrátka sedí něco jinýho.

Funkční oblečení není ale jen na sport! Funkčně se můžeš oblíct i do města, na schůzku, na nákup, nebo jen tak na doma. Existuje totiž řada značek, která vyrábí funkční oblečení opravdu na běžné nošení. Zkus zapátrat např. u značek Engelbert Strauss, Moira, Craft, Fjällräven,… Myslím, že budete dost překvapeni 🙂

 

kliknutím na každý obrázek se dostaneš přímo na eshop s daným produktem

Já musím uznat, že bych se bez funkčních triček v zimě prostě už neobešla. Nosím je pořád. Do práce, na nákup, na procházku, na výlet a někdy i doma.

Zajímalo by mě, jestli i ty nosíš funkční oblečení a kam nejčastěji?

 

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložitUložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložitUložitUložitUložitUložit

UložitUložit

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.