NESMYSLY

MINIMALIZOVÁNÍ ŠATNÍKU: FÁZE I.

Jsem ten typ člověka, kterýho otravuje něco kupovat. Nemám ráda chození po obchodech. Většinou mi stačí tak tři obchody max a už se vidím doma. Děsně mi to vybíjí baterky. Taky nesnáším nakupování jídla. To je vopruz. Těžkej. Ještě, že existuje ten Rohlík.

Když si mám něco koupit, tak je to pro mě většinou dlouhodobější záležitost. Slevový kupony, akce, či dokonce emaily se spešl kódem mě nechávají chladnou. Nene, já se lapit nenechám.
Řídím se seznamama. To dělám. Furt. Ať už jdu do drogérky, nebo potřebuju dovybavit šatník, mám to všechno napsaný a dle toho jedu.

NEJSEM TAK BOHATÁ, ABYCH SI MOHLA KUPOVAT LEVNÝ VĚCI
Jsem od přírody člověk, kterej se ale nespokojí jen tak s něčím. Nestydím se přiznat, že jsem náročná. Myslím, že ve výsledku je náročnej každej, akorát každej v jiným měřítku a v jiných věcech. Nestydím se třeba za to, že jednou za čas jdu na jídlo, kde steak (kterej jí manžel, ne já) stojí jak lístek na Metallicu. Jdu si klidně do takový restaurace a baví mě to. Prostě tu korunu pustím za fakt dobrý, kvalitní jídlo, než si ho dát někde v průměrný restauraci, protože proč bych měla investovat peníze do něčeho, co není 100%?
Mám ráda kvalitu. Ve všem.

V článku luxusní minimalismus jsem vám napsala, že přestávám kupovat věci, který za to nestojí. Že hodlám jít cestou sice dražší, ale za to s vyšší výdrží. Že i když si koupím to, co mám naplánovaný, napsaný a je to nutný, chci jít cestou kvality. Té možná nejlepší. A tím jsem začala svou „luxusní“ minimální cestu. Protože to má ale dlouhou historii, rozhodla jsem se to nafázovat a jeden článek tak věnovat vždy nějaké samotné části.

FÁZE 0:
Když to tak vemu kolem, začalo to samo a to botama a pak kosmetikou.
Boty jsou pro mě základ. Výsost a třešnička na dortu všeho.
Na botách si dávám extra záležet. Sice jich nemám úplně málo (nebo možná jo, ale oproti jinejm věcem jich mám prostě víc), ale za to je všechny nosím a hlavně, nejsou to žádný křusky. Např. moje oblíbené Birkenstocky nosím už pátou sezónu a byla to jedna z těch nejlepších investic v mým šatníku. A o tom to je! Jsou univerzální a kvalitní, takže když si cokoli koupím na léto, nemusím vůbec řešit, jestli se mi to k tomu hodí, nebo ne.

Kosmetika přišla tak nějak sama. To, že se snažím kupovat jen přírodní věci víte, ale v dekorativce to nejde. Do teď jsem nenašla luxusní přírodní dekorativku, která vydrží, nebo za to fakt stojí. I když jsem si koupila něco fakt špičkovýho a přírodního, nestálo to za ty peníze (nevydrželo to, rozmazávalo se to, atd..), a tak jsem se rozhoupala ke známým značkám v těch lepších obchodech (Douglas, Sephora), prozkoumala složení, oželela pár složek, ale dostává se mi výsledku, kterej za ty peníze očekávám.

FÁZE I.: KABELKY
Na kabelkách (a botách) stavím celej outfit. A protože jsem duše jednoduchá a nesnáším zbytečnosti, moje kabelky musí bejt univerzální.
Ve všem. A hlavně v barvě. A pro mě je to černá (tady si určitě říkáte, že snad pro většinu lidí je to černá, ale neměla by být, černá není uni barva, bacha na to). Kromě barvy hraje asi největší roli výběr materiálu. Materiálama se zabejvám vždycky. Ať už se jedná o tričko, spodní prádlo či čepice. A tady jsem, i přes všechny své „zvířecí zábrany“ opět trochu upustila a sáhla jsem po pravé kůži. Pravou kůži jsem milovala vždycky a právě kvůli zvířatům jsem ji přestala podporovat. Nutno ale říct, že díky tomu mi snad každá taška (nebo bunda) vydržela tak dva roky maximálně.
Takže univerzálnost v barvě a střihu a kvalita materiálu. To je můj základ a díky tomu můžu mít jen dvě kabelky a to na pěkně dlouhou dobu. Pokud chci barvu, řeším to vším ostatním, ale základ, jako jsou i ty boty, musí být co nejlíp kombinovatelný právě s tím vším ostatním/barevným. Pak totiž nešlápneš vedle a nemusíš trávit zbytečnej čas před skříní.

Když jsem vymýšlela, jaký kabelky nosím, proč a na jaký příležitosti, ujasnila jsem si, že takový požadavky lze přece použít na domácí půdě. Už dlouho jsem totiž přemýšlela, že když už mám investovat peníze do kvalitního zboží, bylo by nejjednodušší a vlastně i nejlepší podporovat domácí, ruční scénu. A musím říct, že zrovna v koželužství má česko super zastání a vybrat ty pravý adepty mi celkem trvalo.

První kabelku, kterou jsem si tedy koupila byla velká, černá shopperka, která se dá nosit i jako crossbody a dá se dokonce i „zmenšit“, takže to pak ani shopper bag není. Pochází z dílny Mumray, kterou jsem objevila přes Czech Design a okamžitě mi padla do oka. Tenká kůže, variabilita a hlavně jednoduchost zamávala a já věděla, že s touto si budeme rozumět.

S druhou kabelkou to už nebylo tak jednoduchý. Tady jsem měla celkem specifický požadavky a hledala jsem dlouho, než mi to někdo vůbec splnil. Resp. jsem si ji musela nechat ušít na zakázku, ale vyšlo to!
Moje malá crossbody pochází od šikovné Veny Valnohy, která má ateliér v Brně a jsem moc ráda, že jsem se na ni obrátila, byť jsem měla pot na čele, neboť předtím mě už dva výrobci odmítli a já začala ztrácet naději.

Jedna věta, která je na výsost svatá a hodnotím ji jako nejvyšší pravdu: nelze být minimální s nekvalitním zbožím. To je základ, to je nutný si neustále opakovat. Pak tě totiž přestanou zajímat výlohy fast fashion obchodů. Pak už nebudeš lovit slevy a hltat newslettery řetězců. Pak si totiž raději na pořádnou kabelku, která bude sloužit na věky věků našetříš, a to klidně i několik měsíců, páč budeš vědět, že to za to prostě stojí.

Minicestě zdar! 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *