MARILYN MANSON

Marilyn Manson je pro mě něco jako Bůh. Schválně píšu „něco jako“, protože v Boha nevěřím.
Každej ho vidí v jiným světle.
Jsou tací, kteří ho neřeší, tudíž si ho třeba i poslechnou a třeba se jim nějaká písnička i líbí, ale to je tak všechno. Pak tu jsou tací, kteří ho nechápou či dokonce nenávidí. Viděli třeba nějaký fake video, kde ukousne hlavu holubovi či provozuje sex s ovcí. Nebo někde slyšeli, že si nechal vyoperovat žebra, aby si mohl kouřit.
Fám a pomluv je spousta a lidi tomu klidně věří. Když chtějí. A věří tomu i rádi.
No a pak tu jsou tací, kteří ho mají rádi. Kteří ho poslouchají, jeho hudbu milují, ztotožňují se s jeho názorama.
Chápou ho. Četli třeba i jeho biografickou knihu.
Uctívají ho jako dokonale nadanýho malíře.
Milují ho!


Marilyn Manson (svým jménem Brian Warner) mě zaujal jakožto člověk. Děsně se mi líbilo, že se různě převlíkal, česal, líčil, že byl vždycky všude jinej a přitom stejnej. Že někomu naháněl hrůzu. Že byly jeho texty plný nesouhlasů a prakticky prosil skrze ně o porozumění. Že jeho klipy měly a mají duši, i když to tak třeba na první pohled nevypadá.
Brian byl vychováván v přísně katolické rodině. Nesnášel to (nedivím se!). Stejně jako on i já odmítám uznávat náboženství. Chodil i do katolické školy, kde to nesnášel ještě víc. Všichni byli jako ovce a všude samej ámen. Děcka se mu smáli, že je moc hubenej, že má velký uši, předkus a že je divnej. Dělal všechno proto, aby ho od tam vyloučili.
K jeho „podivné“ povaze přispěl mimo rodičů, výchovy a školy troškou do mlýna i jeho děda, kterej dost času trávil ve svým sklepě. Brian se tam jako dítě bál chodit. Když tam ale přece jen jednou vlezl, našel tam spoustu sprostých a úchylných časopisů, obrázků a fotek lidí provozujících sex. Taky tam našel pár „hračiček“ pro dospělý. Zanechalo to v něm zvědavost, stud a trošku zděšení. Jak dospíval, pocitů ze sklepa se nezbavil…
Protože ho bavilo psát, napsal pár povídej a dokonce se nějaký dostaly i do novin, ale nebylo to ono. Nikdo mu nerozuměl. Uvědomil si, že chce světu něco říct a že přes psaní se k tomu nedostane. Vzhledem k jeho lásce k hudbě mu prakticky nezbylo nic jinýho, než to zkusit. Sehnal pár lidí, místních feťáků a zkoušeli jak mohli.
Zkomolením kruté krásy Marilyn Monroe a sériovýho vraha Charlese Mansona, kterýho Brian do teď hodně obdivuje vzniklo jeho umělecký jméno. Prvotní kapela se jmenovala ale Marilyn Manson and the Spooky Kids.

Šlo se na věc! Před prvním vystoupení se Marilyn pozvracel a musel se nadopovat místní trávou, aby se hodil do pohody. Nevzdával se ale. Po každým vystoupení byl blíž a blíž svýmu snu. Na každou show si připravil něco jinýho. Na každý show dělal něco jinýho. Lidi to bavilo. Aby ještě víc šokoval, protože to ho opravdu bavilo bylo, když si jeho přítelkyně sedla do klece nahoře bez (to byl prý její nápad) a Manson jí vozil po pódiu. Mělo to znázorňovat poddanost. Kdo ví, jak to bylo, když mu u toho občas i kouřila… Občas na pódiu taky chodil nahej, nebo házel do publika červy – to byl jediný živý organismus, který byl pro něj zabit – on měl a má zvířata rád. Měl fenku když byl dítě, ale jeho bratranec mu ji zabil. Od té doby si nikdy nic nepořídil.
Díky svým názorům, který hodně rád řval na lidi z pódia se několikrát setkal s Antonem LaVeyem – zakladatelem církve Satanovi a autorem Satanské bible. Manson chodil i k němu domů, dalo by se říct, že se z nich stali i přátelé. Manson po LaVeyovým úmrtí v roce 1997 tuto štaci převzal.

Jeho hudba se stávala známější, chtivější a dravější. Dokonce až tak, že se skamarádil se skupinou Nine Inch Nails a několikrát byl MMatSK jejich předkapela. Možná se díky tomu dostal do VIP zóny. Každopádně po pár koncertech měl manažera, vyrazil pár lidí z kapely, hodil tam známý, kteří taky neuměli hrát, ale byli to zkrátka kamarádi a přejmenovali se jen na Marilyn Manson.
Párkrát byl v lochu za pobuřování veřejnosti, za nevhodné chování a takový ty klasiky, ale nic ho nezastavilo. Ani společnost, která se ho snažila potopit vždycky, když dostala příležitost.

DISKOGRAFIE:
1994 – Portrait of an American Family
1996 – Antichrist Superstar
1998 – Mechanical Animals
2000 – Holy Wood
2003 – Golden Age of Grotesque
2007 – Eat me, drink me
2009 – The High end to low
2012 – Born Villain
2015 – The Pale Emperor

Jeho hudba je těžko popsatelná a popravdě málo lidí jí chápe… Každý cédéčko je o něčem jiným, ale když si to poskládáš dohromady, tak zjistíš, že je to vlastně všechno o jednom a tom samým. Je to taková skládačka, která prošla velkou revolucí a údělem dospělosti se dostala až k poslednímu dílu, který vyšlo teprve před pár dnama.
Jmenuje se The Pale Emperor.
Co k němu říct?
Podle mě je to to nejlepší, co kdy vytvořil! Já miluju každou jeho písničku, každý jeho cédo, ale to poslední je úplně jiný. Je dospělý, hluboký až na samý pekelný dno, apokalyptický, že to slovama nelze vystihnout. Nemám oblíbenej song, všechny jsou geniální! Jako celek tvoří obří temnou bublinu, která je světlá jen v samým jádru. Šíleně krutě dokonalý!

A jakej je vlastně Brian, když je fakt jen Brian?
Tvrdí o sobě, že je plachej a stydlivej. Věřím mu to.
Když zrovna něco neskládá, tak maluje. Těžko říct, jestli ho miluju víc jako zpěváka a skladatele nebo jako malíře. Jeho obrazy bych strašně moc chtěla mít! Aspoň jeden jedinej! Jsou stejný jak jeho hudba. Težko pochopitelný.
Na jednu stranu strašně obyčejný a jednoduchý, na druhou stranu složitý. Pravou podstatu objeví jen někdo…

všechny obrázky jsou z googlu
A teď mě zajímá tvůj názor. 
Jak ho vnímáš ty? Pokud ho vnímáš.. 
Co si o něm myslíš? 
Posloucháš ho? 
Líbí se ti jeho hudba?

MOHLO BY SE TAKY LÍBIT

Žádné komentáře

  1. Tak tohle byl opravdu procítěný příspěvek.
    Také miluji hudbu od Marilyna. 🙂
    Mám něco podobého jako on.Můj otec a prarodiče z první strany jsou doslova fanatici v katolické církvi.Myslí si,že za vše může ,,D'ábel''… ztratí se jim peníze (může za to satan,ztratí se jim jakákoliv věc může za to on…dáš si herní plakát hry ,,Doom'',kde je vyzobrazený marinák jak střílí démony,tak ti to otec ztrhne a zapálí,protože je na tom vyzobrazený démon.No prostě zasraní fanatici.Narodil jsem se jako křestan,ale v této církvi už dál být nechci,ODMITAM..Jsem odted ateista.Stejně satan je mytologická bytost,co neexistuje,tak jak by mohl existovat ,,Bůh''. Poslouchám Marilyna,protože on ve mně budí takový jakýsi pokoj a klid,je to nepopsatelné,dává mi to energii,mněl skoro stejné problémy s církví jako já.On je pro mně něco jako Bůh,ale ne jako Bůh,který neexistuje,ale který ano.Tento článek (blog) o MM je super..Dal/a sis s tím práci.Nechápu,že tu nevidím,ještě žádný komentář 😀

Napsat komentář